Wykład rektorski – dr hab. Michał Rogoż, prof. UKEN

„Tematyka górska w polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży” stała się tematem wykładu rektorskiego wygłoszonego przez dra hab. Michała Rogoża, prof. UKEN dla społeczności akademickiej 15 kwietnia 2024 r. Prelegenta przywitał prof. dr hab. Grzegorz Nieć, prorektor ds. studenckich i kształcenia.

Masywy górskie od najdawniejszych czasów fascynowały ludzi, były postrzegane jako środowisko tajemnicze, zasiedlane przez istoty nadprzyrodzone, miejsce, gdzie ścierały się żywioły. W otoczeniu majestatycznych wzniesień człowiek zapominał o codzienności i zanurzał się w marzeniach, pochłonięty poczuciem spokoju i swobody. A sam Johann Wolfgang Goethe mawiał, że Góry są poza dobrem i złem. Nic dziwnego, że wszystkie te przemyślenia znalazły odzwierciedlenie w sztuce, kulturze i literaturze. O tej ostatniej dziedzinie, niezwykle ciekawie opowiedział prelegent, przenosząc nas w czasie i sięgając aż do Francesco Petrarki i jego listu, w którym opisywał wejście na francuski Mont Ventoux w 1336 r. Z pewnością chcecie dowiedzieć się, co było dalej. Dlatego zapraszamy do obejrzenia nagrania z wykładu rektorskiego.