Ukazała się nowa monografia naukowa

„Wpływ programu autorskiego na efekty treningu personalnego ocenianego w konwencji zdrowia u mężczyzn w wieku 30–40 lat”

Centrum Badań Naukowych i Wydawnictw uprzejmie informuje, iż ukazała się nowa monografia naukowa „Wpływ programu autorskiego na efekty treningu personalnego ocenianego w konwencji zdrowia u mężczyzn w wieku 30–40 lat” autorstwa Dawida Kisiel, Tadeusza Ambrożego oraz Piotra Ceranowicza.

Aktywność fizyczna jest ważnym aspektem w życiu każdego człowieka, ponieważ poprawia stan jego zdrowia oraz wpływa na jakość i styl życia. Kwerenda literatury wykazała zainteresowanie wielu badaczy w zakresie skuteczności różnorodnych form treningowych w procesie budowania kondycji fizycznej oraz poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. Powszechna wiedza pozwala szczegółowo określać plany treningowe, które przyczyniają się do walki z otyłością, poprawy stanu układu krążenia oraz ogólnej sprawności fizycznej.

Próba oceny jednego z przykładowych programów treningowych została podjęta przez specjalistów z kultury fizycznej – dr Dawida Kisiel, prof. dr hab. Tadeusza Ambrożego oraz prof. dr hab. Piotra Ceranowicza.

Monografia pt. Wpływ programu autorskiego na efekty treningu personalnego ocenianego w konwencji zdrowia u mężczyzn w wieku 30–40 lat przedstawia wyniki dotyczące oceny wpływu autorskiego planu treningowego na parametry morfologiczne, biochemiczne, immunochemiczne oraz skład ciała i sprawność fizyczną mężczyzn w średnim wieku. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu oraz analizy wyników badań stwierdzono, że  zastosowany program treningowy spowodował korzystne zmiany w somatotypie ciała badanych i istotnie poprawił siłę mięśni brzucha, grzbietu, a także obręczy barkowej, siłę statyczną kończyn górnych, siłę klatki piersiowej oraz siłę dynamiczną nóg. Spowodował także obniżenie poziomu cholesterolu i triglicerydów oraz podwyższenie poziomu testosteronu w surowicy krwi.

W podsumowaniu stwierdzono, że autorski – eksperymentalny program treningowy może być skuteczną formą rekompozycji sylwetki poprzez poprawę wartości parametrów somatycznych zarówno w zakresie obniżenia poziomu tkanki tłuszczowej, jak i tłuszczu wisceralnego przy jednoczesnym budowaniu siły mięśniowej. Treningi wytrzymałościowe i wytrzymałościowo-siłowe opierające się na sesjach interwałowych o dużej intensywności mogą stanowić ponadto alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej mężczyzn w wieku średnim.

Autorzy:

Dr Dawid Kisiel – absolwent AWF w Krakowie (2014) oraz studiów III stopnia (2021). Starszy wykładowca Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. Wieloletni trener personalny. Posiada uprawnienia trenerskie z ju-jitsu, boksu, kick-boxingu i kulturystyki; instruktor gimnastyki sportowej, tańca, treningu funkcjonalnego i Krav-Magi. Utytułowany zawodnik wielu federacji w karate sportowym; osiem tytułów MŚ, PŚ federacji IBF, IMAF, WIASKA, WMAA-ROC i WMA&DS. Trzykrotny medalista Uniwersyteckich Mistrzostw Polski w Kulturystyce i Fitness PZKFiTS.

Prof. dr hab. nauk o kulturze fizycznej Tadeusz Ambroży – Dyrektor Instytutu Nauk o Sporcie AWF w Krakowie, pracownik AWF w Krakowie i PPUZ w Nowym Targu. Autor lub współautor ponad 300 prac naukowych. Trener klasy mistrzowskiej w sportach walki; trener gimnastyki, boksu, pływania, kulturystyki; trener personalny; menadżer sportu. Instruktor żeglarstwa, narciarstwa i ratownictwa wodnego. Kapitan jachtowy i motorowodny.

Prof. dr hab. nauk medycznych Piotr Ceranowicz – profesor w Zakładzie Fizjologii Klinicznej Katedry Fizjologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autor lub współautor ponad 150 prac naukowych. Specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii. Specjalizuje się w gastroenterologii doświadczalnej.

Wydawnictwo: PPUZ w Nowym Targu
Rok wydawania: 2022

Publikacja dostępna w Bibliotece Akademickiej.

Publikacja dostępna także w sprzedaży – cena: 62,50 zł.

Sprzedaż odbywa się po zaksięgowaniu opłaty na koncie uczelni:
Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
ul. Kokoszków 71, 34-400 Nowy Targ

Kontakt:

Monika Jakobiszyn
Centrum Badań Naukowych i Wydawnictw
pok. 304 (budynek „Gorce”)
e-mail: wydawnictwo@ppuz.edu.plnauka@ppwsz.edu.pl
tel. (18) 26-10-741