Zostań menadżerem w dziedzinie planowania i zarządzania przestrzenią.
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna trwają 7 semestrów. Absolwent uzyskuje tytuł inżyniera i możliwość kontynuowania studiów magisterskich na poziomie II stopnia.
Kierunek integruje dyscypliny nauk technicznych, m.in. geodezję i kartografię z geografią gospodarczą, urbanistyką i architekturą.
Celem kierunku jest wykształcenie menedżera w dziedzinie planowania i zarządzania przestrzenią w uwarunkowaniach gospodarki rynkowej. Absolwenci uzyskują także kwalifikacje do pracy związanej z obrotem nieruchomościami. Możliwość łączenia funkcji menadżera i wykonywania ekspertyz wycen nieruchomości stanowi novum nauczania w warunkach krajowych.
Kierunek gospodarka przestrzenna przygotowuje do pracy w administracji państwowej i samorządowej w wydziałach: planowania przestrzennego, urbanistyki, ochrony środowiska, architektury, gospodarki terenami; prywatnych firmach projektowych, firmach konsultingowych i doradczych, agencjach nieruchomości, instytucjach i agencjach Unii Europejskiej, biurach i przedsiębiorstwach projektowych przygotowujących opracowania i dokumenty planistyczne.
Uczelnia zatrudnia naukowców z Podhala, Politechniki Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Rolniczego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy prowadzą zajęcia na wysokim poziomie merytorycznym.
Ćwiczenia laboratoryjne i audytoryjne są prowadzone m. in. w warunkach terenowych, pracowniach architektonicznych i komputerowych. Program studiów wzbogacają praktyki zawodowe w biurach nieruchomości, pracowniach geodezyjnych i jednostkach samorządu terytorialnego.
Studenci w ramach kierunku mogą również korzystać z szerokiej oferty programu Erasmus+, który umożliwia zagraniczne wyjazdy na studia i praktyki.
W laboratorium komputerowym studenci poznają:
- oprogramowanie GIS;
- Winkalk – program obliczeniowy, przy jego pomocy można wykonać większość obliczeń jakie są konieczne do opracowania danych geodezyjnych;
- Ewopis – narzędzie do zakładania oraz prowadzenia ewidencji gruntów, budynków i lokali zgodnie z obowiązującym prawem;
- MicroMap – program do tworzenia map geodezyjnych;
- SAGA GIS – jeden z czołowych w świecie programów przeznaczonych do zaawansowanych analiz i modelowania przestrzennego;
- HEC-RAS – program komputerowy do jednowymiarowych obliczeń hydraulicznych w sieciach naturalnych i sztucznych koryt;
- AUTOCAD – wykorzystywany do dwuwymiarowego i trójwymiarowego komputerowego wspomagania projektowania, oprogramowanie, któremu zaufały miliony użytkowników zajmujących się projektowaniem, inżynierią i automatyzacją projektów.
Umiejętności zdobyte podczas studiów:
- pomiary inwestycyjne działek budowlanych już pod konkretną inwestycje;
- pomiary adaptacyjne terenów, które w przyszłości będą mogły być przekształcone na działki budowlane;
- sporządzanie map geodezyjnych;
- tworzenie opracowań fotogrametrycznych na podstawie, których powstają mapy;
- opis podziemnej infrastruktury technicznej: sieci kanalizacyjne, telekomunikacyjne, energetyczne itd.;
- opis stanu prawnego nieruchomości gruntowych i lokalowych, ich klasyfikacja i określenie sposobu użytkowania;
- szacowanie nieruchomości;
- kontrola stanu środowiska naturalnego.
Nie czekaj – aplikuj!