Ratownik medyczny niczym żołnierz na polu walki. Szkolenie w PPUZ

Szkolenie dla ratowników medycznych

Studenci I, II i III roku ratownictwa medycznego, członkowie studenckiego Koła Naukowego RATOWNIK wzięli udział w wyjątkowym szkoleniu, dotyczącym zabezpieczenia pacjenta urazowego, nowoczesnych technik tamowania krwotoków oraz zasad działania ratowników w warunkach taktycznych.

– Duża część postępów naukowych w medycynie ratunkowej jest związana z interwencjami zbrojnymi na całym świecie – mówi mgr Jakub Czerwiec, nauczyciel akademicki, opiekun Koła Naukowego RATOWNIK. – Niewątpliwie, procedury medyczne wypracowane w warunkach taktycznych, na polu walki, wykorzystywane są obecnie w warunkach cywilnych, w zespołach ratownictwa medycznego, w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz organizacjach, takich jak TOPR, GOPR, PSP, Policja. Niezwykle ważne jest, aby już na etapie kształcenia kadr medycznych, wyposażyć przyszłych absolwentów w nowoczesną wiedzę oraz umiejętności, które z pewnością w przyszłości zaprocentują – podkreśla.

Spotkanie poprowadził instruktor Robert Jędrych (EAGLE-MED SYSTEM) – ratownik medyczny, NAEMT PHTLS instructor, NAEMT TCCC Instructor, Instructor course Polish Society for Emergency Medicine, organizator specjalistycznych szkoleń poruszających tematykę szeroko pojętej medycyny ratunkowej zarówno na polu walki, jak i w warunkach cywilnych, kilkukrotny uczestnik wyjazdów kontraktowych w rejony wysokiego ryzyka m.in do Iraku, Meksyku i Brazylii.

Studenci ratownictwa medycznego w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu mieli okazję zdobyć wiedzę i umiejętności niezwykle istotne z punktu widzenia przyszłej pracy zawodowej. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z nowoczesnymi technikami oraz sprzętem wykorzystywanym m.in. przez służby wojskowe na całym świecie, w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów z masywnym krwawieniem.