VI Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców „Turystyka a przyroda”

Turystyka a przyroda

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Zakład Turystyki i Rekreacji, Podhalańskie Koło Naukowe Turystyki oraz Centrum Badań Naukowych i Wydawnictw serdecznie zapraszają na VI Ogólnopolską Konferencję Młodych Naukowców pt. Turystyka a przyroda, która odbędzie się on-line 25 marca 2022 r.

Konferencja skierowana jest do studentów wszystkich kierunków (studiów licencjackich i magisterskich) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Zgłoszenia przyjmowane są na podstawie formularza zgłoszenia do dnia 15.03.2022 r.

Formularz zgłoszenialink

Program konferencji link

Cel konferencji:

Turystyka przyjazna środowisku przyrodniczemu (w tym turystyka ekologiczna) staje się w Polsce tematem modnym i poszukiwanym. Jej fenomen przybył do nas z Europy Zachodniej. Rosnąca świadomość ekologiczna, obawy związane ze zmianami klimatycznymi sprawiają, że coraz więcej turystów gotowych jest do obniżenia komfortu podczas wakacji, jeżeli to ma pomóc w ochronie środowiska, zwraca się też uwagę na odpowiedzialne ekologiczne rozwiązania stosowane w hotelach i innych obiektach związanych z branżą turystyczną. Życie w wielkich miastach, ciągły pośpiech, życie w stresie, tłok, hałas, zanieczyszczenie miejskiego środowiska sprawiają, że nowe pokolenia turystów szukają podczas urlopu coraz częściej bliskiego kontaktu z przyrodą, a to przyczynia się do zwiększenia popularności agroturystyki, birdwatchingu, survivalu czy bushcraftu.

Czy możliwy jest rozwój turystyki przyjaznej środowisku? Czy na taką turystykę istnieje zapotrzebowanie? Kto z niej korzysta? Jakie formy może przyjmować? Jakie dobre praktyki warto wspierać? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedzi podczas konferencji.

Obszary tematyczne:

• Edukacja ekologiczna w turystyce – kształtowanie wzorców zachowań i utrwalanie postaw przyjaznych środowisku
  • Zrównoważony rozwój a turystyka
  • Turystyczne wykorzystywanie obszarów przyrodniczo cennych
  • Gospodarstwa agroturystyczne
  • Wioski i szlaki tematyczne
  • Zwierzęta jako atrakcja turystyczna
  • Survival a bushcraft – sposób spędzania czasu w bliskości
  • Ekoturystyka „najczystszą” formą podróżowania przyjaznego środowisku
  • Wpływ turystyki na środowisko.

Komitet naukowy

dr hab. Agata Niemczyk

Instytut Nauk Humanistycznych i Turystyki PPUZ w Nowym Targu

mgr Jan Krzeptowski-Sabała

Tatrzański Park Narodowy

Komitet organizacyjny

mgr Iwona Hodorowicz

dr Małgorzata Muszyńska-Kurnik

mgr Agnieszka Krzystyniak

mgr Monika Jakobiszyn

Informacje praktyczne:

• Każdy uczestnik konferencji, wygłaszający referat, otrzyma certyfikat uczestnictwa
  • Udział w konferencji jest bezpłatny
  • Forma prezentacji: referat (prezentacja multimedialna)
  • Czas wystąpienia 10-15 minut
  • Zgłoszenia: na podstawie formularza zgłoszenia do dnia 15.03.2022 r.
  • Link do formularza zgłoszenia
  • Pytania prosimy kierować na adres: turystyka@ppuz.edu.pl
  • Miejsce obrad: online na platformie Zoom

Biuro konferencji: