VI Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców „Turystyka a przyroda”

25 marca 2022 r. odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców „Turystyka a przyroda” zorganizowana przez mgr Iwonę Hodorowicz i dr Małgorzatę Muszyńską-Kurnik z Zakładu Turystyki i Rekreacji oraz Podhalańskie Koło Naukowe Turystyki.

Konferencja odbyła się w formie zdalnej. Podczas wydarzenia wygłoszono 33 referaty, których wysłuchało ponad 100 uczestników z 17 uczelni wyższych z całej Polski oraz kilku szkół ponadpodstawowych. Z uwagi na tak dużą liczbę wystąpień, konferencja była podzielona na trzy sesje tematyczne. Moderatorami poszczególnych sesji byli: mgr Iwona Hodorowicz, dr Agnieszka Janas i dr Piotr Sadowski. Nad bieżącą relacją konferencji w mediach społecznościowych czuwała dr Katarzyna Ceklarz, a nad sprawnym przebiegiem technicznym dr Małgorzata Muszyńska-Kurnik.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała dr hab. Agata Niemczyk, prof. uczelni – dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych i Turystyki oraz dr Dorota Ambroży – kierownik Zakładu Turystyki i Rekreacji. Wykład otwierający pt. „Pocket Parks – jako sposób na zieleń w miastach wygłosiła mgr Iwona Hodorowicz.

Celem konferencji było ukazanie form turystyki przyjaznej środowisku naturalnemu oraz metod budowania pozytywnych relacji między branżą turystyczną a środowiskiem przyrodniczym. W trakcie konferencji poruszono m.in. takie tematy jak: edukacja ekologiczna w turystyce; kształtowanie wzorców zachowań i utrwalanie postaw przyjaznych środowisku; zrównoważony rozwój a turystyka; turystyczne wykorzystywanie obszarów cennych przyrodniczo; gospodarstwa agroturystyczne; wioski i szlaki tematyczne; zwierzęta jako atrakcja turystyczna; survival a bushcraft jako sposoby spędzania czasu w bliskości z naturą; ekoturystyka „najczystszą” formą podróżowania przyjaznego środowisku i wpływ turystyki na środowisko.

Wszystkim bardzo dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejną konferencję, planowaną na jesień 2022 roku.

Iwona Hodorowicz

Małgorzata Muszyńska-Kurnik

W wydarzeniu udział wzięły następujące uczelnie:

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

1. Liceum ogólnokształcące nr II w Jeleniej Górze
  2. Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach
  3. Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej
  4. Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Jana Bosko i Technikum im. św. Stanisława Biskupa i Męczennika Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czarnym Dunajcu