Dzień otwarty w nowotarskiej uczelni

Co roku wiosną Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu otwiera szeroko drzwi dla uczniów szkół średnich. Wychodzimy z założenia, że nic nie zastąpi rozmowy, dlatego 10 kwietnia 2024 r. spotkaliśmy się podczas dnia otwartego w siedzibie Uczelni.

Nauczyciele akademiccy i studenci dali z siebie wszystko, by zaprezentować ofertę dydaktyczną uczniom szkół średnich m.in. z Suchej Beskidzkiej, Rabki-Zdroju, Jordanowa, Jabłonki, Lipnicy Wielkiej, Czarnego Dunajca, Nowego Targu.

Część pierwsza odbyła się w auli, gdzie uczestników wydarzenia serdecznie przywitała dr Bianka Godlewska-Dzioboń, Rektor ANS w Nowym Targu. W swoim przemówieniu zachęciła do dalszego rozwoju i doskonalenia, jak również zaprosiła na studia, jednocześnie życząc powodzenia na maturze.

Następnie głos zabrał Maksymilian Rzepka, student kierunku bezpieczeństwo narodowe, który w tym roku, w lutym, do swoich licznych sukcesów w łyżwiarstwie szybkim dołączył kolejny. Z Akademickich Mistrzostw Świata w Hamar w Norwegii wrócił z dwoma srebrnymi medalami. Maksymilian opowiedział o swoich sukcesach sportowych, ale także o tym jak wygląda życie studenta w nowotarskiej uczelni. Zachęcił młodzież do kontynuowania edukacji, a swoją wypowiedź zakończył stwierdzeniem: „Gdybym jeszcze raz musiał wybierać uczelnię i kierunek studiów, poszedłbym tą samą drogą”.

Uczestnicy wydarzenia w prelekcji zaprezentowanej przez dr Annę Podolak oraz mgr Annę Hojnor pt. „Psychologia na co dzień – komunikacja i manipulacja” wzbogacili się w nowe informacje. Przypomniana została również przypowieść o dwóch wilkach, mówiąca o tym, że każdy człowiek ma dwie twarze, a w zależności od tego, którego z nich karmi, ten ma przewagę.

Kolejnym punktem była pogadanka o bezpieczeństwie, o zasadach postępowania w sytuacji zagrożenia, dr hab. Marek Zawartka, prof. uczelni, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych zachęcał również do tego, aby reagować kiedy dzieje się coś złego, kiedy jesteśmy świadkami przemocy. Moc wrażeń dostarczył pokaz techniki i taktyki interwencji zaprezentowany przez mgra Marka Szatana (nauczyciela akademickiego) oraz Ewę Pawlikowską (karatekę stylu Kyokushin), a także uczniów Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Jana Venuleta w Nowym Targu. Ostatnim elementem w auli był konkurs „Młodzi o bezpieczeństwie”.

Młodzież w holu uczelni poznała ofertę dydaktyczną uczelni, gdzie prezentowały się wszystkie kierunki: architektura, bezpieczeństwo narodowe, dietetyka, filologia angielska, finanse i rachunkowość, fizjoterapia, informatyka ekonomiczna, kosmetologia, lekarski, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, rachunkowość i analityka ekonomiczna, sport i turystyka na terenach górskich, turystyka i rekreacja.

Nasi goście zwiedzili również zaplecze dydaktyczne, gdzie czekały na nich liczne warsztaty i pokazy. Przekonali się również, że oprócz zdobycia wykształcenia wyższego w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu mogą również rozwijać inne zainteresowania m.in. poprzez dołączenie do Akademickiego Związku Sportowego, Uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale”, czy wyjazd na część studiów dzięki programowi ERASMUS.

W czasie trwania Dnia Otwartego przedstawicielki Działu Nauczania przybliżały kandydatom na studia zasady rekrutacji i wymagania stawiane kandydatom.

Instytut Techniczny w trakcie trwania wydarzenia przygotował warsztaty architektoniczne pt. „ Co komu potrzeba”, w których uczestniczyli uczniowie IV klasy Technikum Architektury Krajobrazu ZSTiP w Nowym Targu oraz studenci kierunku architektura. Zadanie polegało na wcieleniu się w rolę kreatywnych projektantów, którzy powinni odpowiedzieć na konkretne potrzeby ludzi. Zespoły projektowe opracowywały tematy pod kierunkiem dra inż. arch. Rafała Mirka i mgr inż. arch. Agnieszki Fudali. Współpraca zaowocowała wieloma ciekawymi projektami, przedstawionymi w formie rysunków i modeli.

Dziękujemy za porady doradcy zawodowemu, a służbom mundurowym: przedstawicielom Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji za obecność, cenne informacje oraz pokazy. Serdeczne podziękowania należą się również uczestnikom oraz całej społeczności akademickiej która zaangażowała się w organizację wydarzenia.

Cieszymy się z pozytywnych opinii uczniów m.in. Zespołu Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej – tutaj.