Ułatwienia dostępu

Nauka Talent Pasja

15 kwietnia 2021 r. odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców „Nauka Talent Pasja”, zorganizowana przez Instytut Humanistyczno-Społeczny z mgr Iwoną Hodorowicz i  dr Małgorzatą Muszyńską-Kurnik na czele, Podhalańskie Koło Naukowe Turystyki oraz Dział Konferencji i Wydawnictw Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.

Konferencja”Nauka Talent Pasja” była pierwszą konferencją w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, która odbyła się w nowej, wirtualnej rzeczywistości. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów: wygłoszono 56 referatów, przygotowano 11 posterów, zaś w konferencji wzięło udział 130 uczestników z 16 uczelni wyższych z całej Polski.

Uroczystego otwarcia dokonał Jego Magnificencja Rektor PPUZ w Nowym Targu dr hab. Robert Włodarczyk, prof. uczelni. Wykład otwierający pt. „LAS – MIŁOŚĆ I PASJA” wygłosił mgr inż. Krzysztof Przybyła – leśniczy Nadleśnictwa w Nowym Targu.

W trakcie konferencji „Nauka Talent Pasja”, mieliśmy przyjemność wysłuchać 56 referatów, które wygłosili młodzi naukowcy z 15 uczelni wyższych z całej Polski. W swoich wystąpieniach, poruszali tematy dotyczące wpływu pandemii na turystykę oraz przewidywanych zmian w tej branży w postpandemicznej przyszłości. Mówiono również o błyskawicznym rozwoju turystki wirtualnej oraz wpływie influencerów, mass- i social- mediów na trendy w podróżowaniu. Młodzi badacze prezentowali wyniki własnych badań. Chętnie sięgali do nowatorskich tematów, związanych z astroturystyką, turystyką kamperową oraz „fenomenem poszukiwania ulotnych przestrzeni”, czyli Urbeksem.

Z uwagi na tak dużą liczbę wystąpień konferencja została podzielona na cztery sesje tematyczne. Oprócz sesji referatowej odbyła się sesja posterowa w wersji online, którą przygotowała dr Małgorzata Muszyńska-Kurnik. Studenci II roku kierunku turystyka i rekreacja PPUZ w Nowym Targu prezentowali swoje badania naukowe w formie filmów nagranych do wcześniej przygotowanych i umieszczonych na stronie internetowej posterów.

Dziękujemy dr Małgorzacie Wesołowskiej oraz dr Agnieszce Janas za moderowanie sesji, a dr Katarzynie Ceklarz za relację z konferencji w mediach społecznościowych.

Prelegenci reprezentowali następujące uczelnie:

  1. Uniwersytet Jagielloński,
  2. Państwową Wyższą Szkołę Zawodowa w Raciborzu, Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Karpacką Uczelnię w Krośnie,
  3. Państwową Uczelnię Zawodową w Tarnobrzegu,
  4. Uczelnię Państwową im. Jana Grodka w Sanoku,
  5. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
  6. Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu,
  7. Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza,
  8. Państwową Uczelnię Zawodową im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu,
  9. Mazowiecką Uczelnię Publiczną w Płocku,
  10. Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koninie,
  11. Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu,
  12. Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu,
  13. Akademię Kaliską,
  14. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
  15. Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie,
  16. Podhalańską Państwową Uczelnię Zawodową w Nowym Targu.

Wszystkim bardzo dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy na kolejną konferencję, planowaną na jesień 2021 roku.

Małgorzata Muszyńska-Kurnik

Iwona Hodorowicz

Katarzyna Ceklarz

Zobacz relację z poprzedniej konferencji.