Na rynku wydawniczym ukazała się długo wyczekiwana publikacja zatytułowana „Kultura ludowa Górali Podhalańskich” pod redakcją dr Katarzyny Ceklarz – wykładowczyni Instytutu Nauk Humanistycznych i Turystyki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu oraz dr Magdaleny Kwiecińskiej z Muzeum Tatrzańskiego im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem.
Obszerna monografia (licząca ponad 750 stron) zawiera 13 artykułów eksperckich, poruszających najważniejsze zagadnienia związane z kulturą ludową regionu, zarówno dawnej, jak i współczesnej, m.in. pasterstwo, rolnictwo, budownictwo ludowe, obrzędowość doroczna, folklor muzyczny, lecznictwo ludowe, a także podział etnograficzny Podtatrza i historii postrzegania Podhalan jako odrębnej grupy etnograficznej.
Jest to już 10 tom z serii „Kultura ludowa górali”. Do tej pory ukazały się tomy poświęcone góralom: babiogórskim, orawskim, spiskim, zagórzańskim, kliszczackim, pienińskim, sądeckim, żywieckim i nadpopradzkim. W przyszłym roku redaktorzy planują tom dedykowany góralom śląskim, który zamknie monograficzny opis całej polskiej góralszczyzny.
Publikacje z serii „Kultura ludowa górali” to z jednej strony dokumentacja dziedzictwa kulturowego górali polskich, a z drugiej wyraźny sygnał wskazujący przemiany, jakim podlega ta spuścizna. Publikacje podkreślają tożsamościowotwórczą rolę żywych tradycji regionalnych, kultywowanych przez ich depozytariuszy, stając się istotnym materiałem do studiów porównawczych, a także holistycznego ujęcia tego fenomenu. Z tego względu seria ma znaczenie m.in. przy trwającym właśnie procesie wpisywania góralszczyzny na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce.
Kultura ludowa Górali Podhalańskich, red. K. Ceklarz, M. Kwiecińska, COTG PTTK, Kraków 2024, s. 753.
Źródło: na podstawie materiałów wydawcy