Studenci ratownictwa medycznego wzięli udział w zajęciach Mascal

20 czerwca 2023 r. studenci kierunku ratownictwo medyczne wzięli udział w zajęciach Mascal, podczas których sprawdzili swoją wiedzę oraz umiejętności z zakresu postępowania w zdarzeniach z dużą liczbą poszkodowanych. Podczas ćwiczeń oceniono postępowanie studentów w 4 obszarach: na miejscu zdarzenia, w dyspozytorni medycznej, ambulansie oraz szpitalnym oddziale ratunkowym.

Główna tematyka zajęć tego typu skupia się na problematyce wypadków komunikacyjnych oraz zagrożeń terrorystycznych. Tym razem opracowano scenariusz, w którym jeden ze studentów, z bliżej nieustalonych przyczyn, oddał kilkadziesiąt strzałów z broni maszynowej w kierunku około 30 studentów, uczestniczących w zajęciach wykładowych. Na miejsce zadysponowano najbliższy patrol policji z Nowego Targu. Jeden z funkcjonariuszy kilkukrotnie postrzelił napastnika. W wyniku ataku śmierć poniosły 2 osoby, natomiast kilkanaście zostało ciężko rannych. Najciężej poszkodowani zostali przetransportowani do najbliższych szpitali.

Zajęcia Mascal pozwalają na opracowanie planu działania w taki sposób, aby proces ratowania życia był realizowany sprawnie i skutecznie. W sytuacjach kryzysowych nie ma czasu na zastanawianie się, co robić – wszyscy muszą wiedzieć za co odpowiadają, by w sytuacjach realnego zagrożenia życia nieść ratunek. Trafnie i szybko podejmowane decyzje są nieocenione w tego typu zdarzeniach. Zajęcia typu Mascal sprzyjają rozwojowi wytrzymałości psychofizycznej, determinacji, umiejętności pracy w zespole, również we współpracy z innymi służbami.

Organizatorzy dziękują partnerom – Eagle-Med System, Zespoły Ratownictwa Medycznego w Zakopanem, Mateusz Nowaczyk – MentoS Photography.