Społeczno-kulturowe uwarunkowania zdrowia

1 lutego 2023 r. dr Elżbieta Ptak – absolwentka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowczyni w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu wygłosiła wykład dla słuchaczy Stowarzyszenia UTW w Nowym Targu pt. „Społeczno- kulturowe uwarunkowania zdrowia. Migracje międzynarodowe a zdrowie”.

Prelekcja rozpoczęła się od zdefiniowania pojęcia kultura, od której, wg amerykańskiego socjologa Roberta Bierstedta, wszystko zależy – „wszystko co ludzie czynią, myślą i posiadają jako członkowie społeczności” ściśle wiąże z tematem zdrowia.

Szeroki zakres tematyczny inspirował do przemyśleń i dyskusji 30 słuchaczy, którzy pomimo złych warunków atmosferycznych uczestniczyli w półtoragodzinnej prelekcji.

Zainteresowania naukowe prelegentki koncentrują się wokół problematyki migracji międzynarodowych i społeczno-kulturowych uwarunkowań zdrowia i choroby.