W Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu w ramach projektu pt.: „Ból u nastolatków po operacyjnym leczeniu skoliozy”, typ projektu Doskonała Nauka – Wsparcie monografii naukowych ukazała się monografia naukowa wydana w 3 wersjach:
– wersja elektroniczna dostosowana do osób z niepełnosprawnościami w języku polskim – „Uwarunkowania dolegliwości bólowych nastolatków po operacyjnym leczeniu bocznego idiopatycznego skrzywienia kręgosłupa”;
– wersja elektroniczna dostosowana do osób z niepełnosprawnościami oraz wersja papierowa
w języku angielskim – „Determinants of pain in adolescents after surgical treatment of lateral idiopathic curvature of the spine”.
Celem projektu było:
– upowszechnienie wyników badań dotyczących pozabiologicznych uwarunkowań dolegliwości bólowych w grupie nastolatków po obciążającym zabiegu operacyjnym;
– upowszechnienie badań dotyczących wiedzy i kompetencji opiekuńczych rodziców podejmujących nad dziećmi opiekę po krótkim (z założenia) okresie pobytu w szpitalu.
Efektem publikacji powinien być wzrost poziomu wiedzy personelu przygotowującego rodzinę
i pacjenta do zabiegu operacyjnego oraz do podjęcia opieki w warunkach domowych po okresie hospitalizacji.
Kolejnym efektem powinna być modyfikacja procedur wdrażanych w ramach opieki nad pacjentem
i procedur mających na celu uśmierzanie bólu pooperacyjnego.
Praca jest próbą znalezienia i zbadania czynników, które mogą mieć wpływ na odczuwane natężenia bólu przez nastolatków po obciążającym zabiegu operacyjnym.
Badanie skoncentrowane było na czynnikach pozabiologicznych: emocjach, wsparciu ze strony otoczenia, poczuciu komfortu, postawach matek lub opiekunów przejmujących opiekę pooperacyjną, poziomie wiedzy adolescentów o przebiegu okresu pooperacyjnego, poziomie wiedzy i umiejętności opiekuńczych rodziców przejmujących opiekę nad dzieckiem po operacji.
Praca składa się z części teoretycznej, która zawiera informacje na temat zjawiska bólu, metodach jego oceny i leczenia oraz o uwarunkowaniach psychologicznych i społecznych, które mogą modyfikować indywidualne odczucia związane z natężeniem pooperacyjnych dolegliwości bólowych. Druga część pracy zawiera opis badania przeprowadzonego w grupie nastolatków poddanych zabiegowi operacyjnej korekcji skrzywienia kręgosłupa i ich rodziców. Efektem końcowym jest porównanie osiągniętych w badaniu efektów z dotychczasowymi doniesieniami na ten temat. Wyniki tych badań są bardzo ważne dla praktyki klinicznej bowiem udowadniają, jak ważna jest rzetelna wiedza
i informacje przekazywane przez właściwe, kompetentne osoby (nie przez innych pacjentów) oraz poczucie komfortu (troskliwa opieka personelu i rodziców), które wpływają korzystnie na poziom odczuwanego bólu.
Monografia jest pracą nowatorską w Polsce, ponieważ doniesienia na ten temat pochodzą
z piśmiennictwa głównie krajów skandynawskich.
Liczba stron: 170
Wydawnictwo: ANS w Nowym Targu
Rok wydawania: 2024
Publikacja dostępna w Bibliotece Akademickiej.
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
ul. Kokoszków 71, 34-400 Nowy Targ
Kontakt:
Centrum Badań Naukowych i Wydawnictw
pok. 236 (budynek „Gorce”)
e-mail: wydawnictwo@ans-nt.edu.pl, nauka@ans-nt.edu.pl
tel. (18) 26-10-741