Projekty studentów architektury na katowickiej wystawie

Projekty studentów architektury zawisną na katowickiej wystawie

W ścisłej współpracy między Kijowskim Narodowym Uniwersytetem Budownictwa i Architektury, Instytutem Budownictwa i Architektury oraz Katedrą Technologii Informacyjnych w Architekturze (Ukraina) a Podhalańską Państwową Uczelnią Zawodową w Nowym Targu studenci III roku kierunku architektura opracowali projekty architektoniczne: „Przedszkola”, „Szkoły” i „Centrum Obywatelskiego z publicznymi magazynami dla wsi Makarov w obwodzie kijowskim.

Inicjatywa projektowa powstała jako odpowiedź na propozycję prof. dr hab. arch. Valerego Tovbycha z KNUBA i dr hab. inż. arch. Yuryia Kryvoruchko, prof. Politechniki Lwowskiej i Zaporożskiej, skierowaną do PPUZ w Nowym Targu, a dotyczącą opracowania projektów koncepcyjnych, przydatnych do odbudowy bardzo zniszczonej miejscowości Makarov. Wykonane przez studentów projekty zostały przesłane na wystawy, z których pierwsza miała miejsce w Katowicach. Wystawiono tam na stoisku Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy cztery spośród 16 prac, ze względu na ograniczenia przestrzeni wystawienniczej. Prace zostały wybrane przez trzech profesorów architektów, wchodzących w skład delegacji (prof. Tovbycha, Kryvoruchko i Hlupina z AVIA Kijów) oraz prezesa NSAU, dr arch. Aleksandra Czyżewskiego. Były to projekty studentek: Aleksandry Babiarz, Kingi Słodyczka, Klaudii Staszel i Pauliny Truty. Koordynatorem wystawy był dr Aleksander Baranowski ze Lwowa.

Projekty trafiły następnie do Kijowa, gdzie zostanie zorganizowana kolejna wystawa, tym razem wszystkich prac, a następnie zostaną one wyeksponowane w Makarovie, gdzie zapewne będą przedmiotem dyskusji w ramach partycypacji społecznej. Zapewne PPUZ w Nowym Targu otrzyma relacje z kolejnych wystaw, jednak ich miejsce i czas trwania zależny jest od rozwoju sytuacji wynikającej z trwających tam działań militarnych.

Opiekę nad studentami architektury podczas realizacji projektów sprawował dr hab. inż. arch. Bogusław Podhalański, profesor PPUZ w Nowym Targu. Uczelnia zapewniła wydrukowanie prac, za co wszyscy zainteresowani składają podziękowania Władzom PPUZ w Nowym Targu oraz Dyrekcji Instytutu Technicznego.

Na fotografiach przedstawiono przygotowania do wystawy w Katowicach oraz próbną ekspozycję wszystkich 16 projektów, połączoną z obroną prac w PPUZ w Nowym Targu, przed ich przekazaniem stronie ukraińskiej.

Tekst: dr hab. Bogusław Podhalański, profesor PPUZ w Nowym Targu