Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Stopień doktora zdobył na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, na tym samym wydziale uzyskał tytuł magistra inżyniera architekta.
Ukończył studia podyplomowe na kierunkach: Konserwacja Zabytków Architektury i Urbanistyki oraz Planowanie Przestrzenne i Urbanistyka na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Doświadczenie
Od 1977 do 1980 roku pracownik Instytutu Kształtowania Środowiska, oddział w Krakowie. Do połowy 2022 roku pracownik naukowy i dydaktyczny na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w Katedrze Planowania Przestrzennego, Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego. Od drugiej połowy 2022 roku pracownik naukowy i dydaktyczny w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, w Instytucie Nauk Technicznych.
Promotor i współpromotor pięciu obronionych prac doktorskich oraz czterech trwających przewodów.
Uczestnik licznych krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych.
Laureat ponad 20 nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych i urbanistycznych oraz zespołowych nagród naukowych – Nagrody Dyrektora Instytutu Kształtowania Środowiska, Nagrody Rektora Politechniki Krakowskiej, Nagrody Królewskiego Miasta Krakowa.
Członek Rad Programowych krajowych i zagranicznych periodyków naukowych.
Czynny architekt w zakresie projektowania obiektów użyteczności publicznej i sakralnej, budownictwa oraz projektowania wnętrz. Posiada uprawnienia projektowe, wykonawcze oraz uprawnienia do wykonywania prac projektowych i kierowania robotami budowlanymi przy zabytkach nieruchomych.
Członek Komisji Urbanistyki i Architektury w Sekcji Urbanistyki i Architektury PAN/O Kraków, Okręgowej Izby Architektów Polskich i Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, Towarzystwa Urbanistów Polskich.
W pracy naukowej i dydaktycznej zajmuje się przede wszystkim szeroko rozumianą problematyką architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego oraz zagadnień projektowania obiektów architektury, w tym użyteczności publicznej, sportowej i sakralnej.
Autor licznych publikacji w czasopismach specjalistycznych oraz dwóch książek:
Bogusław M. Podhalański, Integrowanie przestrzeni metropolitalnych. Politechnika Krakowska, Kraków 2013.
Bogusław M. Podhalański Ikoniczność metropolii, Politechnika Krakowska, Kraków 2019.
ORCID https://orcid.org/0000-0002-3524-0210, Google Scholar ID Hk4VQ3cAAAAJ, Scopus Author ID: 57188925294, Researcher ID: I-3387-2017