W murach Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu mieliśmy przyjemność gościć wybitnego prelegenta w ramach cyklicznie organizowanych wykładów rektorskich. 14 stycznia historyk, miłośnik archeologii, twórca filmów dokumentalnych – dr hab. Hubert Chudzio, prof. UKEN, wygłosił prelekcję pt. „Drogi do wolności. Żołnierze i cywile w armii generała Andersa”.
Sylwetkę oraz dokonania profesora przybliżył zebranym prof. dr hab. Grzegorz Nieć, Prorektor ds. nauki i rozwoju, inicjator wykładów rektorskich.
Profesor przybliżył działalność Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, którym kieruje. Pokazał, jak wraz ze studentami, poprzez podróże po Polsce i zagranicy dociera do ostatnich żyjących jeszcze polskich obywateli, przedstawicieli wyjątkowego pokolenia, doświadczonego niezwykle trudnymi momentami w historii świata i Europy. Opisał sowiecki terror na Polakach w czasie drugiej wojny światowej: wysiedlenia, łagry, trudne warunki życia, ale i nadzieję towarzyszącą tym, którzy przeżyli piekło tamtych czasów.
Niezapomniane wywiady, relacje filmowe, wystawy będące owocem zrealizowanych misji są bezcennym świadectwem historii. Prowadzący opowiedział także o 4 akcjach deportacyjnych Polaków na Kresach oraz o powstaniu Armii Generała Andersa, do której rekrutowani byli więźniowie i zesłańcy wraz z rodzinami i małymi dziećmi oraz o powojennych pobytach na obczyźnie: w Nowej Zelandii, Kanadzie, Afryce Wschodniej czy Wielkiej Brytanii.
Emisja krótkiego filmu dokumentalnego pokazała słuchaczom także żołnierzy walczących na froncie jak choćby w bitwie o Monte Cassino. Wśród sylwetek, również górali, znalazł się Józef Kowalczyk, znana postać w naszym regionie, który z pomocą Mateusza Otrębiaka z Orawki, wrócił po latach z Australii do wytęsknionej ojczyzny.