Narodowe Święto Niepodległości w PPUZ w Nowym Targu

Narodowe Święto Niepodległości w PPUZ w Nowym Targu

10 listopada 2022 r., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, nauczyciele akademiccy, studenci oraz pracownicy administracyjni Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu wspólnie uczcili dzień odzyskania niepodległości przez Polskę.

Społeczność Podhalańskiej Alma Mater odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego”, a następnie wysłuchała przemówienia mgr. inż. Dariusza Jabconia, Kanclerza, który podkreślił, jak wielką wartością jest nasz naród, nasza niepodległa ojczyzna – Wolność nie jest bezterminowym darem, dlatego jako wspólnota narodowa powinniśmy jej nieustannie strzec i pielęgnować ją, wspólnie i solidarnie, pamiętając o słabszych i potrzebujących pomocy, a zwłaszcza o tych, którym jesteśmy winni wdzięczność i pamięć. Wolność powinna nas łączyć, a nie dzielić. Polskość to nie tylko wydarzenia historyczne i minione dzieje, ale przede wszystkim nasze obecne postawy i działania. Czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń – pamiętajmy – że to my wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość i w jakiej atmosferze żyjemy. Kanclerz swoje przemówienie zakończył życzeniami – niech dla każdego z nas wolna Polska będzie miejscem szczególnym, dla którego warto żyć.

Minutą ciszy uczczono wszystkich poległych bohaterów walczących o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Ostatnim elementem spotkania było wspólne zdjęcie oraz odsłuchanie utworu „Wolność” Marka Grechuty.