W Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu w dniach 20-24 maja 2024 r. odbywały się warsztaty edukacyjne wspierane przez Erasmus+ w ramach Blended Intensive Program (BIP). W programie – pod kierunkiem prof. Csanády Gábor Mátyá, Assoc. prof. arch. Mara Popescu, PhD, Asst. arch. Stephany Trif PhD(c), dr hab. inż. arch. J. Gil-Mastalerczyk prof. PŚk, dra hab. inż. arch. B. Podhalańskiego, prof. uczelni, dra hab. Z. Moździerza, prof. uczelni, dr inż. arch. A. Bentkowskiej, mgr inż. arch. G. Jagieły, mgr inż. arch. M. Mrugały-Dziadkowiec i mgr inż. G. Kamieniarczyka wzięło udział 34 studentów z krajów uczestniczących w programie Erasmus+, tj. z Węgier, Rumunii i Polski.
Goście zwiedzili miejsca związane z tradycyjnym i nowoczesnym budownictwem Podhala: odwiedzili zakopiańskie wille, w tym należącą do Muzeum Tatrzańskiego Okszę oraz Atmę, która jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, a także Czerwony Dwór, by poznać podhalańską architekturę, sztukę, wzornictwo i stroje.
Warsztaty w Nowym Targu były kontynuacją wcześniejszych międzynarodowych działań w ramach projektu on-line pt.: „Regionalny ogród zimowy z fotowoltaicznym źródłem energii” prowadzonych od 25 kwietnia do 17 maja 2024 r. Sześć międzynarodowych grup studenckich zaprojektowało całoroczne miejsca spotkań na terenie naszego kampusu zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego i współczesnymi trendami ekoarchitektonicznymi. Projekty przedstawiono w formie makiet oraz modeli 3D wraz z kontekstem otoczenia.
Prace studentów przedstawiono również w formie referatów podczas Międzynarodowej konferencji „Kłopoty w raju. Współczesna architektura w poszukiwaniu tożsamości krajobrazu kulturowego wsi” organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Ad Quadratum oraz Instytut Techniczny.
Na zakończenie warsztatów – obok wystawy prac – na zaproszenie organizatorów wystąpił Zespół Młode Podhale.
Tekst i zdjęcia: archiwum IT