Medline with full text – nowa baza od EBSCO

Medline with full text_obraz

Z myślą o studentach i pracownikach Uczelni dla których obszar zainteresowania związany jest z naukami medycznymi oraz naukami o zdrowiu, Biblioteka Akademicka od stycznia 2022 r. poszerza swoją ofertę e-zasobów o nową bazę EBSCO – MEDLINE WITH FULL TEXT.

W chwili obecnej studenci i pracownicy PPUZ w Nowym Targu mogą korzystać z 5 baz EBSCO, w tym z nowej bazy Medline with full text dedykowanej kierunkom pielęgniarstwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne.

Medline_nowa baza

Baza oferuje publikacje o problematyce dotyczącej medycyny, pielęgniarstwa, stomatologii, weterynarii, systemu ochrony zdrowia, nauk przedklinicznych i wielu innych. Baza używa klasyfikacji MeSH (Medical Subject Headings) i umożliwia wyszukiwania w opisach ponad 5.200 czasopism biomedycznych. Baza zawiera pełny tekst 1.200 czasopism indeksowanych od okładki do okładki w bazie bibliograficznej MEDLINE. Wśród tych tytułów znajdują się czasopisma pełnotekstowe bez okresu karencji o najwyższych statystykach użytkowania w indeksie MEDLINE. Baza MEDLINE with Full Text zawiera archiwa artykułów pełnotekstowych od 1949 roku i jest autorytatywnym narzędziem badawczym w zakresie literatury medycznej. Oprócz nauk medycznych takich jak m.in. pediatria, kardiologia, chirurgia, neurologia czy ortopedia, baza zawiera czasopisma z takich dziedzin jak rehabilitacja, fizjoterapia czy ratownictwo medyczne.

Pozostałe, dostępne bazy EBSCO:

Academic Research Source (EBSCO) – to wielodziedzinowa baza zawiera blisko 200 000 książek elektronicznych oraz blisko 5 000 czasopism o zasięgu międzynarodowym, w tym około 350 polskich czasopism naukowych.

Nursing Reference Center to baza zaprojektowana specjalnie dla pielęgniarek. Dostarcza informacji opartych na dowodach w celu zapewnienia opieki przy łóżku pacjenta. Zawiera informacje dotyczące kształcenia ustawicznego oraz badań z zakresu pielęgniarstwa.

Nutrition Reference Center to kompleksowa baza wiedzy przeznaczona dla studentów i specjalistów zajmujących się dietetyką i żywieniem. Zawiera praktyczne wskazówki przydatne do określenia odpowiedniej diety dla osób z różnymi schorzeniami, ocenę dotychczasowych nawyków żywieniowych stwarzających zagrożenie dla zdrowia, instrukcje dla pacjentów, czynniki kulturowe czy społeczne wpływające na sposób odżywiania.

Rehabilitation Reference Center jest narzędziem z zakresu medycyny opartej na dowodach dla studentów, lekarzy oraz specjalistów z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii. Tematyka bazy obejmuje m.in. fizykoterapię, terapię zajęciową i logopedię.

Dostęp do Ibuk Libra oraz innych baz jest możliwy
tylko po wejściu w ZASOBY CYFROWE > Ibuk Libra – EBSCO – WBN
na stronie internetowej Biblioteki Akademickiej.