Ułatwienia dostępu

Zdrowie w ontogenezie

W dniach 23-24 listopada 2018 roku w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu odbyła się VI Krajowa Konferencja Naukowa pod hasłem przewodnim „Zdrowie w ontogenezie”.

Konferencja została zorganizowana przez Instytut Nauk o Zdrowiu Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Współorganizatorem  konferencji była Fakulta Zdravotníckych Odborov Prešovskej Univerzity v Prešove.

Honorowym patronem wydarzenia był JM Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu dr hab. Stanisław Gulak, prof. nadzw., Starosta nowotarski Krzysztof Faber oraz Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, który podczas otwarcia życzył prelegentom owocnych obrad.

Konferencja skierowana była do pracowników naukowo-dydaktycznych oraz wszystkich osób zajmujących się zdrowiem człowieka w różnych okresach życia.

Powitania uczestników Konferencji dokonał Przewodniczący Komitetu Naukowego, Dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu dr hab. Dariusz Mucha prof. PPWSZ, który przybliżył tematykę konferencji szerszej publiczności udzielając wywiadu regionalnej telewizji internetowej Podhala, Spisza i Orawy – TV Podhale. Uroczystego otwarcia dokonał JM Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu dr hab. Stanisław Gulak, prof. nadzw. Po ceremonii otwarcia rozpoczęły się sesje naukowe. Wśród uczestników konferencji i współautorów prezentowanych doniesień znaleźli się przedstawiciele licznych Uczelni z Polski oraz ze Słowacji (między innymi: AWF-u w Krakowie, UJK w Kielcach, Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,  Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszcz, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Prešovská Univerzita v Prešove, Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku).

Obrady odbywały się w czterech sesjach panelowych i jednej sesji plakatowej, podzielonych zgodnie z tematyką prezentowanych wystąpień, w których łącznie wygłoszono 35 referatów. Wszystkie wykłady i doniesienia oryginalne były na wysokim poziomie pod względem treści, jak i formy prezentacji.

Konferencji towarzyszyły wystawy sprzętu medycznego głównie kosmetologicznego, z zakresu fizykoterapii i ratownictwa medycznego (między innymi firmy: DERMASENS, ErsMedical, Laerdal, Astar ANR, Med&Life, Kalert). Wystawcy mieli doskonałe warunki do przedstawienia swoich urządzeń  w przestronnym holu uczelni.

Podczas konferencji odbyły się warsztaty prowadzone przez: Firmę Hm Cosmetics Adam Wolnicki, ErsMedical, Laerdal, Ecomedica i Med&Life, uczestnicy uzyskali certyfikaty potwierdzające nabytą wiedzę i umiejętności.

Sponsorem konferencji byli: Cukiernia „Ignacy Polański” z Zubrzycy Górnej i „Przystań w Kabanosie” ze Spytkowic Małgorzata Kojs i Ryszard Kowalczyk.

Partnerami VI Krajowej Konferencji Naukowej byli:  Miasto Nowy Targ, Miasto Rabka-Zdrój, Miasto Zakopane, Poseł na Sejm RP Anna Paluch, Senator RP Jan Hamerski, Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem , Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku, Dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdrój.

Organizatorzy dziękują za tak liczne przybycie oraz udział w VI Krajowej Konferencji Naukowej  „Zdrowie w ontogenezie”. Uczestnictwo w prezentacjach i dyskusjach, wymiana wiedzy oraz przykładów z zakresu nowych rozwiązań w dziedzinie kosmetologii, fizjoterapii, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego oraz stomatologii z pozwoliło wzbogacić dotychczasową wiedzę w zakresie promocji zdrowia.

Skrót z konferencji – materiał filmowy zrealizowany przez Telewizję Podhale

Opracowała: dr Bożena Kowalczyk

Zdjęcia: Ewelina Stożek