Ułatwienia dostępu

IV Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców

1 marca 2019 r. w PPWSZ w Nowym Targu po raz czwarty spotkali się Młodzi Naukowcy zainteresowani tematyką turystyki i rekreacji. IV Ogólnopolską Konferencję Młodych Naukowców zorganizowało Podhalańskie Koło Naukowe Turystyki we współpracy z Instytutem Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki. Tematem przewodnim konferencji były nowoczesne technologie.

W konferencji wzięli udział zarówno studenci PPWSZ w Nowym Targu, jak i przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Łódzkiego.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał dr Krzysztof Trochimiuk, Prorektor ds. studenckich PPWSZ w Nowym Targu. Wykład otwierający, poświęcony nowoczesnym sposobom monitorowania aktywności fizycznej w sporcie i rekreacji, wygłosił dr Paweł Gąsior.

W pierwszej sesji, poświęconej nowoczesnym technologiem w turystyce, prelegenci zaprezentowali m.in. szeroki wachlarz narzędzi, a także serwisów internetowych i aplikacji ułatwiających zarówno planowanie podróży, jak i samo podróżowanie. Słuchaczy zadziwić mogły innowacyjne pomysły organizatorów wycieczek polegające na oferowaniu klientom noclegów w domkach usytuowanych w koronach drzew, czy też hotelach obsługiwanych przez roboty. Ważnym i ciekawym tematem poruszonym podczas sesji były nowoczesne technologie wykorzystywane w celu udostępniania obiektów muzealnych osobom z niepełnosprawnościami.

Druga sesja IV Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców dotyczyła nowych trendów w podróżowaniu. Prelegenci przybliżyli słuchaczom m.in. takie formy turystyki jak urbex, bleisure, czy podróżowanie blablacarem.

Nowoczesne technologie mają już silnie ugruntowaną pozycję w turystyce. Większość, szczególnie młodych ludzi, nie potrafi podróżować bez ich pomocy podróżować. Domyślać się więc można, że  ten dział branży turystycznej będzie się nadal prężnie rozwijał, na co patrzeć można z zaciekawieniem, ale też z pewną obawą. Bo choć na przykład wirtualne zwiedzanie muzeów, czy też miast staje się coraz bardziej popularne, to czy osobę korzystającą z takich możliwości nazwać można turystą?

Konferencja stała się okazją do poszerzenia wiedzy oraz do integracji. Mimo naukowego charakteru spotkania, konferencji towarzyszyła koleżeńska, miła atmosfera.

Opracowanie i zdjęcia: dr Małgorzata Wesołowska