W siedzibie Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu ekipa filmowców realizowała zdjęcia do filmu dokumentalnego poświęconego życiu, a w szczególności działalności naukowej, badawczej i popularyzatorskiej dra Sebastiana Flizaka.
Sebastian Flizak (181-1972) filolog germański i etnograf rodem z Podobina, był związany zawodowo z Nowym Targiem (gdzie przed I wojna światową pracował jako nauczyciel w gimnazjum), Rabką (w której pełnił funkcje kierownika Muzeum im. Wł. Orkana w latach 50. XX w.) oraz Mszaną Dolną (gdzie mieszkał, działał w ramach tajnego nauczania w czasie II wojny światowej i założył oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz powojenne gimnazjum dla dzieci, które musiały nadrabiać wywołane wojną zaległości w nauce). Bogaty życiorys głównego bohatera spowodował, że we wszystkich tych miejscowościach kręcono ujęcia do przygotowywanego dokumentu.
W nagraniu udział wzięli: etnolożka dr Katarzyna Ceklarz i historyk dr Łukasz Burkiewicz (realizatorzy projektu), Rektor ANS w Nowym Targu dr Bianka Godlewska-Dzioboń, dyrektor Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce Wojciech Kusiak, wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak i prezeska PTL w Mszanie Dolnej Teofila Latoś. W realizacji pomagali: Anna Stożek i Antoni Pankiewicz – znawcy wszystkich widokowych miejsc w Podobinie.
Oprócz wypowiedzi ekspertów w filmie wykorzystano materiały archiwalne, głównie rękopisy Flizaka, rysunki oraz kolekcje fotografii jego autorstwa. Efekt końcowy tych prac powinien być dostępny w październiku 2024 roku.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (dawniej: Ministra Edukacji i Nauki) w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, nr projektu NPRH/F/SP/0030/2024/13, pt. Edycja krytyczna pamiętnika Sebastiana Flizaka „Spod Gorców w świat i z powrotem”, kwota dofinansowania 298 698,62 zł; całkowita wartość projektu 298 698,62 zł.
Tekst i zdjęcia dr K. Ceklarz