W ramach projektu Lekcje ze specjalistami nauczyciele akademiccy odwiedzili uczniów klas maturalnych w ich szkołach. Przedstawili młodzieży tematy związane z kierunkiem, który zgłębiają w swojej szkole.
Państwo dr hab. inż. arch. Hubert Mełges, prof. uczelni i dr inż. arch. Małgorzata Mełges z Instytutu Technicznego wygłosili dwugodzinny wykład pt.: „Mała Architektura Sakralna Podhala” w Zespole Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego w Zakopanem. Prelekcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodych adeptów architektury. Na wykładzie obecna była również Dyrektor Szkoły, Małgorzata Mierczak.
Kolejne udane i inspirujące spotkanie odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, które przeprowadził mgr inż. Łukasz Kmieć z Instytutu Finansów. Prelegent zaprezentował się jako nauczyciel akademicki, ale także jako praktyk, prowadzący własny biznes. Poruszył kwestie związane z przedsiębiorczością i rozwojem osobistym. Aktywność uczestników, trafne pytania i swobodne wypowiedzi potwierdzają, że warto kontynuować dialog i współpracę pomiędzy szkołami średnimi, a Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Targu – podkreśla mgr inż. Łukasz Kmieć.
Gościliśmy również w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu, gdzie wykład pt. „Polskie obiekty wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO” wygłosiła mgr Iwona Hodorowicz z Instytutu Nauk Humanistycznych i Turystyki. 50 uczniów oraz kilku nauczycieli miało okazję zapoznać się z historią, znaczeniem i różnorodnością polskich obiektów wpisanych na tę prestiżową listę. Wykład obejmował zarówno obiekty kulturowe, jak i przyrodnicze, w tym takie perełki jak Kraków, Park Mużakowski czy kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Prezentacja wzbogacona była o liczne zdjęcia i filmy, które przybliżyły walory tych miejsc – podsumowuje wykład mgr Iwona Hodorowicz. Uczestnicy wykładu wykazali duże zainteresowanie, zadając pytania oraz dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Spotkanie okazało się cennym źródłem wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym.
Już wkrótce podzielimy się z Państwem wrażeniami z kolejnych planowanych spotkań ekspertów z Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu z uczniami szkół ponadpodstawowych z regionu.