Druga edycja Akademickiego Pucharu Polski w Kolarstwie Szosowym – relacja z wydarzenia

W sobotę, 28 maja 2022 r. w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu odbyła się druga edycja Akademickiego Pucharu Polski w Kolarstwie Szosowym.

Członkowie Klubów Uczelnianych zrzeszonych w ramach AZS-u przemierzyli trasę o długości 70 km dla mężczyzn  oraz 53 km dla kobiet, poprowadzoną przez następujące miejscowości: Nowy Targ, Trute, Pyzówkę, Długopole, Krauszów i Morawczynę. Po starcie honorowym z kampusu Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu zawodnicy przystąpili do rywalizacji. Start ostry rozpoczął się w miejscowości Nowy Targ-Grel. W tym samym czasie odbywały się Górskie Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty.

Wietrzna aura sobotniego poranka nie odstraszyła zawodników, którzy dotarli do nas z całej Polski m.in. z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu.

Najlepsze wyniki wśród pań osiągnęły: Kamila Mróz (Uniwersytet Gdański),  Wiktoria Klawitter (Uniwersytet Gdański) i Agata Świątek (Warszawski Uniwersytet Medyczny). Natomiast wśród panów najlepszy czas uzyskali: Michał Pomorski (Uniwersytet Łódzki), Antonii Olszar (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) i Jakub Żurek (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie). W rywalizacji drużynowej najlepszy wynik uzyskali kolarze z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechnice Gdańskiej.

Po zakończeniu wyścigu w budynku „Tatry” na uczestników czekał ciepły posiłek oraz punkt masażu przygotowany przez studentów fizjoterapii pod opieką dr Haliny Romualdy Zięby.

Dr Bianka Godlewska-Dzioboń, p.o. Rektora PPUZ w Nowym Targu, dr hab. Agata Niemczyk, prof. uczelni, dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych i Turystyki oraz mgr inż. Dariusz Jabcoń, kanclerz PPUZ w Nowym Targu wręczyli zwycięzcom puchary, medale, dyplomy oraz gadżety sportowe.

Dziękujemy wszystkim studentom oraz pracownikom Uczelni zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Partnerzy wydarzenia: Związek Nauczycielstwa Polskiego i Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska Sp.z.o.o.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: p.o. Rektora PPUZ w Nowym Targu dr Bianka Godlewska-Dzioboń oraz  Zarząd Główny AZS.

Patronat medialny objęli: Tygodnik Podhalański oraz Nowotarska Telewizja Kablowa.

Akademicki Puchar Polski w kolarstwie szosowym został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Akademicki Puchar Polski w kolarstwie szosowym cieszy się rosnącą frekwencją, dlatego już dziś zapraszamy na kolejną – trzecią edycję zawodów, które zaplanowano na maj 2023 r.