Rozpoczynamy kolejny tydzień z akcją „Uwalniamy regionalne książki”. Tym razem do skorzystania z ciekawej oferty regionaliów Biblioteki zachęcamy szczególnie studentów i nauczycieli akademickich kierunku architektura oraz wszystkich zainteresowanych budownictwem ludowym na Podhalu.
„Architektura drewniana na Podhalu”
(do wypożyczenia od 25 kwietnia 2022 r.)
Budownictwo drewniane przez stulecia było nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Jego ważną cząstkę możemy dostrzec na Podhalu w zachowanych do dziś budynkach mieszkalnych i gospodarczych, dworach i świątyniach. Architektura regionalna Podhala ze względu na swoją unikalność i wartość dla regionu otrzymała odrębny dział w księgozbiorze regionalnym Biblioteki Akademickiej, a ze względu na duże zainteresowanie tą tematyką przez studentów kierunku architektura, kolejny tydzień wydarzenia „Uwalniamy regionalne książki” został właśnie jej poświęcony.
W ramach prowadzonej od początku kwietnia akcji, tym razem do wypożyczenia zostały przygotowane: „Polskie budownictwo drewniane” Jana Sasa Zubrzyckiego, Władysława Matlakowskiego „Budownictwo ludowe na Podhalu” oraz „Świat miniony. Architektura drewniana Małopolski ze szkicowników Mariana Korneckiego”, książka opracowana przez Romana Marcinka i Tadeusza Śledzikowskiego. Ponadto status wypożyczenia do domu otrzymał bogato ilustrowany album Teresy Jabłońskiej „Styl zakopiański Stanisława Witkiewicza” – tytuł, po który często sięgają studenci zainteresowani fenomenem i unikalnością architektury i sztuki stworzonej przez Witkiewicza na przełomie XIX i XX w.
W każdy poniedziałek „uwalniamy” nowe regionalia
To już kolejny tydzień z wydarzeniem „Uwalniamy książki”. Obejmuje ono
10 ciekawych tematów regionalnych wokół których przygotowywane są do wypożyczenia książki regionalne, na co dzień dostępne tylko w czytelni. Z oferty mogą skorzystać osoby posiadające aktywne konto czytelnika, na które może zostać wypożyczona na okres miesiąca jedna książka regionalna. Regionalia przygotowane do udostępnienia w poprzednich tygodniach nadal można wypożyczyć do domu.
Temat przewodni w kolejnym tygodniu: Zakopane dawne i współczesne