Ułatwienia dostępu

Edycja krytyczna pamiętnika Sebastiana Flizaka „Spod Gorców w świat i z powrotem

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu realizuje projekt  pt.: Edycja krytyczna pamiętnika Sebastiana Flizaka „Spod Gorców w świat i z powrotem”, finansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki – moduł Fundamenty.

Projekt jest realizowany przez zespół naukowców z Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu oraz z Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie.

Nr umowy o realizację projektu: NPRH/F/SP/0030/2024/13

Okres realizacji projektu: 14.02.2024 r. – 13.02.2027 r.

Kierownik projektu: dr Katarzyna Ceklarz

Zespół badawczy: dr Katarzyna Ceklarz, dr Łukasz Burkiewicz

Finansowanie projektu:

Łączna wartość Projektu: 298 698,62 zł

Kwota dofinansowania ze środków MNiSW: 298 698,62 zł

Cel projektu:

Celem projektu jest naukowe wydanie pozostającego w maszynopisie i rękopisie pamiętnika dra Sebastiana Flizaka (1881-1972), ludoznawcy, etnografa, sybiraka, nauczyciela z Mszany Dolnej w Małopolsce.

Pamiętnik Sebastiana Flizaka obejmuje okres od lat 80. XIX wieku po lata 50. XX wieku, zatem niezwykle ważny i obfitujący w przełomowe wydarzenia czas schyłku epoki porozbiorowej, I wojny światowej, Drugiej Rzeczpospolitej, II wojny światowej i pierwszych lat komunizmu. Stanowi interesujące studium wydarzeń kluczowych dla historii kraju, widzianych z perspektywy inteligenta chłopskiego pochodzenia. Pamiętnik jest wymownym świadectwem patriotycznej postawy autora społecznika, pokonującego przeciwności losu z poświęceniem życia osobistego i rodzinnego (nie założył rodziny). Tekst jest napisany ze swadą, swobodnym, ale rzeczowym stylem, z dystansem do siebie i opisywanych spraw. Poddany edycji dokument zawiera bogaty zasób wiedzy etnograficznej dotyczącej materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego górali w tym zwłaszcza Zagórzan. Dla badaczy dziejów Małopolski, specjalistów od historii wsi, etnologów i regionalistów stanowi on znakomite źródło wiedzy na temat życia codziennego na przełomie XIX i XX wieku.

Autor pamiętnika jest osobą zasłużoną i znaną, tak w regionie zagórzańskim, jak i w Małopolsce. Posiada ulice swojego imienia (Limanowa i Mszana Dolna) oraz tablicę pamiątkową na budynku byłego gimnazjum w Mszanie Dolnej, którego był współzałożycielem. Edycja dokumentu wprowadzi do szerszego obiegu (nie tylko naukowego) znakomity przykład pamiętnika chłopskiego, dokumentującego jednocześnie formowanie się inteligencji chłopskiego pochodzenia i jej wkład w odbudowę niepodległego państwa.