20 maja 2026 roku Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu świętowała Jubileuszowe XXV Święto Uczelni, centralne wydarzenie kilkudniowych jubileuszowych obchodów. Dzień rozpoczął się w Ludźmierzu, gdzie o 9:30 w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala odprawiona została msza święta w intencji całej społeczności akademickiej. Chwilę później uczestnicy uroczystości przenieśli się na teren Kampusu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu pod tablicę upamiętniającą Marszałka Marka Nawarę – tam złożono kwiaty, oddając hołd jednej z ważnych postaci związanych zarówno z regionem, jak i historią Akademii. Wieniec złożyła delegacja najwyższych Władz Uczelni w składzie: JM Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu dr Bianka Godlewska-Dzioboń, Prorektor ds. nauki i rozwoju prof. dr hab. Grzegorz Nieć oraz Prorektor ds. studenckich i kształcenia dr n. med. Anna Blak-Kaleta.
O godzinie 12:00 uroczystości przeniosły się do auli Akademii, która szybko wypełniła się gośćmi Wydarzenia – wybitnymi przedstawicielami świata nauki, samorządów, instytucji partnerskich, służb, placówek medycznych i studentów, czyli całego środowiska, z którym uczelnia na co dzień współpracuje. Przy dźwiękach Uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale” wprowadzono poczet sztandarowy, po czym na aulę w uroczystym orszaku weszły Władze Uczelni, Wysoki Senat, władze i wykładowcy instytutów, a także Rektorzy XX Zgromadzenia Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała JM Rektor Akademii dr Bianka Godlewska-Dzioboń, oficjalnie otwierając Wysoki Senat i witając zgromadzonych. W swoim wystąpieniu mówiła o rozwoju uczelni, rosnącej liczbie studentów, inwestycjach oraz o odpowiedzialności, jaka wiąże się z 25-letnim dorobkiem instytucji. Nie zabrakło też odniesień do współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, która – jak podkreślano – realnie kształtuje kierunki rozwoju uczelni.
Kolejnym punktem były wystąpienia i listy gratulacyjne. Do Akademii spłynęły życzenia od przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Wśród gości szczególne miejsce zajęła Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, która zabrała głos, podkreślając rolę uczelni zawodowych w systemie szkolnictwa wyższego i ich znaczenie dla regionów. Pani Minister to geodeta i profesor nauk inżynieryjno-technicznych, od lat związana jest ze środowiskiem akademickim, szczególnie w obszarze innowacji, rozwoju uczelni oraz spraw studenckich. Jej obecność jest dla nas szczególnym zaszczytem i podkreśla rangę jubileuszu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu!
Jednym z najważniejszych momentów uroczystości było wręczenie medali „Zasłużony dla ANS”. Wyróżnienia trafiły do osób i instytucji, które od lat wspierają rozwój uczelni – zarówno w wymiarze strategicznym, jak i operacyjnym. Na scenie pojawili się przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej: Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Wojewoda Małopolski dr Krzysztof Jan Klęczar, Senator Rzeczpospolitej Polskiej Jan Hamerski oraz przedstawiciele samorządów z regionu – Gmina Nowy Targ i powiaty Tatrzański, Suski, Limanowski i Nowotarski. Wyróżniono również partnerów medycznych uczelni – dyrektorów szpitali i placówek ochrony zdrowia, którzy od lat współtworzą zaplecze praktyczne dla kierunków medycznych i wspierają rozwój kształcenia przyszłych kadr.
Kolejna część uroczystości należała do pracowników i studentów. Wręczono nagrody nauczycielom akademickim, pracownikom administracji i studentom, którzy wyróżnili się działalnością naukową, artystyczną, sportową i organizacyjną. Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym osobom!
Szczególnym punktem obchodów XXV Święta Uczelni był wykład jubileuszowy, który wygłosił dr hab. Marcin Pałys, prof. uczelni – Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rektor Uniwersytetu Warszawskiego dwóch kadencji, wiceprezydent Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów, specjalista w zakresie elektrochemii. Profesor Marcin Pałys w sposób świadomy – jak sam podkreślił – nie zaproponował gotowej recepty na przyszłość Akademii Nauk Stosowanych. Nie ulega jednak wątpliwości, że rola tych uczelni, zwłaszcza w budowaniu silnych regionów, jest niezwykle istotna. Składamy serdeczne podziękowania za fascynującą opowieść o teraźniejszości i przyszłości szkolnictwa zawodowego.
W ostatniej części uroczystości odbyły się okolicznościowe wystąpienia gości związanych z życiem i rozwojem Akademii. Głos zabrali:
- Marek Wierzba – Przewodniczący Rady Uczelni,
- prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk – Przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych oraz Rektor Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej,
- Danuta Nierada – Redaktor jubileuszowej publikacji i autorka jej oprawy graficznej,
- Anna Paluch– Poseł na Sejm RP,
- Edward Siarka – Poseł na Sejm RP,
- Andrzej Gut-Mostowy – Poseł na Sejm RP,
- Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego,
- Tomasz Hamerski – Starosta powiatu nowotarskiego,
- Przedstawiciele powiatów limanowskiego i tatrzańskiego,
- Krystian Wiśniewski – Przewodniczący Forum Akademii Nauk Stosowanych oraz inni goście.
Wystąpienia były okazją zarówno do podsumowań i gratulacji, jak i wspomnień związanych z historią Uczelni. Szczególne miejsce zajęła jubileuszowa publikacja poświęcona 25-leciu Akademii, dokumentująca najważniejsze wydarzenia, ludzi i momenty, które współtworzyły historię ANS w Nowym Targu.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na jubileuszowy toast, tort oraz wspólne, pamiątkowe zdjęcie uczestników wydarzenia. Niezapomnianym finałem XXV Święta Uczelni była część artystyczna przygotowana przez Orkiestrę Uniwersytetu Jagiellońskiego pod batutą Justyny Kwarcińskiej – absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie, stypendystki Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze oraz laureatki Złotej Nagrody w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły” w kategorii „Dyrygent”. Artystka współpracuje z licznymi europejskimi orkiestrami i chórami, wnosząc do swoich projektów wyjątkową wrażliwość muzyczną oraz bogate doświadczenie sceniczne. Koncert Orkiestry UJ był efektownym zwieńczeniem jubileuszowych obchodów i nadał całemu wydarzeniu wyjątkowy, muzyczny charakter.
Składamy serdeczne podziękowania sponsorom wydarzenia, dzięki których wsparciu jego organizacja mogła dojść do skutku, oraz patronom medialnym, którzy aktywnie relacjonowali przebieg i współtworzyli jego zasięg oraz atmosferę w przestrzeni publicznej.
Jubileuszowe XXV Święto Uczelni było nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także momentem wdzięczności – zarówno wobec wszystkich gości, którzy swoją obecnością uświetnili ten wyjątkowy dzień, jak i tych, którzy przez ostatnie 25 lat współtworzyli historię Uczelni. Dziękujemy byłym i obecnym władzom, rektorom, kanclerzom, dyrektorom instytutów, nauczycielom akademickim, pracownikom administracji, studentom, absolwentom oraz partnerom i przyjaciołom Uczelni za zaangażowanie, pracę i budowanie wspólnoty akademickiej. To właśnie dzięki ludziom tworzącym tę społeczność możliwe było zbudowanie miejsca, które od ćwierć wieku rozwija się razem z regionem i kolejnymi pokoleniami studentów.
Listy Gratulacyjne:
Małgorzata Kidawa-Błońska – Marszałek Senatu RP
Władysław Kosiniak-Kamysz – Wiceprezes Rady Ministrów
Barbara Bartuś – Poseł na Sejm RP
Dorota Marek – Poseł na Sejm RP
Urszula Nowogórska – Poseł na Sejm RP
Anna Paluch – Poseł na Sejm RP
Edward Siarka – Poseł na Sejm RP
Patryk Wicher – Poseł na Sejm RP
Jagny Marczułajtis-Walczak, Poseł do Parlamentu Europejskiego
Krzysztof Jan Klęczar – Wojewoda Małopolski
prof. dr hab. Piotr Jedynak – Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
prof. dr hab. Jerzy Lis – Rektor AGH
prof. dr hab. Anna Marchewka – p.o. Rektora AKF w Krakowie
ks. prof. dr hab. Robert Tyrała – Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
prof. dr hab. Andrzej Szarata – Rektor Politechniki Krakowskiej
dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS – Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie
dr hab. inż. Józef Ciuła – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
dr hab. Rafał Kurczab, prof. AT- Rektor Akademii Tarnowskiej
dr hab. Paweł Maciaszczyk – Rektor PANS w Tarnobrzegu
dr Rober Musiałkiewicz, prof. PANS – Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku
dr inż. Jarosław Niedojadło, prof. Uczelni – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu
dr Monika Pawłowska, prof. PANS – Rektor PANS w Koszalinie
dr hab. Paweł Skrzydlewski, Prof. AZ – Rektor Akademii Zamojskiej
dr Elżbieta Zieja, prof. KANS – Rektor Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
Krystian Wiśniewski – Przewodniczący Forum Akademii Nauk Stosowanych
Wawrzyniec Bystrzycki – Wicestarosta Tatrzański
Tomasz Hamerski – Starosta Nowotarski
Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski
Jacek Lelek – Burmistrz Miasta Stary Sącz
Andrzej Malczewski – Burmistrz Miasta Jordanów
Marcin Ratułowski – Burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec
Leszek Świder – Burmistrz Miasta Rabka-Zdrój
Grzegorz Watycha – Burmistrz Miasta Nowy Targ
Michał Łukasik – Wójt Gminy Zawoja
Tomasz Rajca – Wójt Gminy Raba Wyżna
Anita Żegleń – Wójt Gminy Poronin
st. bryg. mgr inż. Przemysław Przęczek – Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
wz. mjr Dariusz Brączyk – Komendant WOSzK w Zakopanem
ppłk Robert Nowakowski – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji
Piotr Domalewski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu
nadkom. Wojciech Kierzyk – I Zastępca Komendanta Powiatowej Policji w Zakopanem
płk SG Winicjusz Tęczar – Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakpoanem
mgr inż. Tomasz Gierat – Dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego
mgr inż. Marek Kurzeja – Dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego
dr Tomasz Pasierbek – Dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego
Andrzej Zarych – Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Maria Dunaj – Dyrektor Oddziału Terenowego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju
Adam Styczeń – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Myślenicach
Marek Wierzba – Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu
Jolanta Bakalarz – Dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Nowym Targu
mgr inż. Małgorzata Mierczak – Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego
mgr Sylwia Sawicka – Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Hallera
Anna Janowiak – Przewodnicząca Nowotarskiej Rady Seniorów
Małgorzata Barcik – Prezes Stowarzyszenia UTW w Makowie Podhalańskim
Małgorzata Morawetz-Gordon – Prezes PUTW Zakopane
Grażyna Wilk – Prezes Stowarzyszenia UTW w Nowym Targu


