Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się!

Centrum Współpracy i Jakości

tel. 18 261 07 21
664 730 274
pok. 302
centrum.wspolpracy@ppuz.edu.pl

HomeSolidarni z Ukrainą

Uczelnia

Solidarni z Ukrainą

Zbiórka darów

W związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Federację Rosyjską na terenie Ukrainy Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu wraz ze Starostwem Powiatowym w Nowym Targu podejmuje wspólne starania na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy.

Obecnie prowadzona jest zbiórka artykułów, które zostaną przekazane potrzebującym w ramach działań koordynowanych przez Wojewodę Małopolskiego. Dary można składać codziennie w godzinach 8.00 – 15.00 w budynku „Gorce” – obok portierni.  Zebrane produkty zostaną przewiezione do Powiatowego Magazynu Pomocy przy ulicy Ludźmierskiej, Park Handlowy Stopiak w Nowym Targu.

Lista najpotrzebniejszych artykułów:

  • koce wełniane, koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie i szczotki do włosów, bielizna damska, bielizna męska, bielizna dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, zestawy wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki widelce, noże, kubki (silikon spożywczy lub plastik).

Artykuły żywnościowe:

  • woda, mleko modyfikowane, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, żywność puszkowana, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, makarony, płatki błyskawiczne.

Artykuły medyczne:

  • środki antyseptyczne/spirytus
  • podstawowe środki medyczne: środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, witaminy
  • bandaże, opatrunki
  • zestawy medyczne

Inne:

  • baterie, latarki, zapałki, świeczki, zapalniczki, powerbanki

Szczegółowe informacje na temat prowadzonej zbiórki można uzyskać w Centrum Współpracy i Jakości PPUZ w Nowym Targu, pok. 302, tel. 18 261 07 21, 664 730 274.

Wolontariat w Powiatowym Magazynie Pomocy

W związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Federację Rosyjską na terenie Ukrainy Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu wraz ze Starostwem Powiatowym w Nowym Targu podejmuje wspólne starania na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy.

Poszukujemy wolontariuszy do wsparcia funkcjonowania Powiatowego Magazynu Pomocy zlokalizowanego w Nowym Targu, przy ul. Ludźmierskiej, Park Handlowy Stopiak. Do zadań wolontariusza będzie należała pomoc w przyjmowaniu darów, segregacja i układanie towarów, pomoc w przygotowaniu zbiorczych opakowań oraz ich załadunku na pojazdy.

Szczegółowe informacje na temat organizowanej pomocy oraz zgłoszenia przyjmowane są w Centrum Współpracy i Jakości PPUZ w Nowym Targu, pok. 302, tel. 18 261 07 21, 664 730 274.

Nie bądź obojętny, pomóż! Czekamy z otwartym sercem!

Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość troski o drugiego człowieka (ks. M. Maliński)

Spotkanie ze studentami z Ukrainy

W piątek, 4 marca br. w Sali Rektorskiej odbyło się spotkanie studentów PPUZ w Nowym Targu  pochodzących z Ukrainy z Władzami Uczelni.

W rozmowach uczestniczyli: p.o. Rektora dr Bianka Godlewska-Dzioboń, p.o. Kanclerza mgr inż. Dariusz Jabcoń, p.o. Kierownika Działu Nauczania mgr Dorota Smolińska oraz mgr Katarzyna Wysocka (Dział Nauczania) i mgr Gabryjela Maciasz (Centrum Współpracy i Jakości). Rozmowy dotyczyły bieżącej sytuacji studentów z Ukrainy oraz ich aktualnych potrzeb.

Studenci PPUZ w Nowym Targu mogą skorzystać z pomocy finansowej w postaci stypendium socjalnego, a także zapomogi, pomocy w zakresie kształcenia oraz wsparcia psychologicznego. Uczelnia jest także otwarta na pomoc rodzinom studentów, którzy opuścili Ukrainę, zarówno w zakresie znalezienia pracy, jak i zakwaterowania.

Możecie liczyć na nasze pełne wsparcie. Nie zostawimy żadnej potrzebującej osoby samej. Nasze drzwi są dla Was zawsze otwarte. Głęboko wierzymy, że sytuacja na Ukrainie się ustabilizuje i wkrótce nastanie pokój – powiedziała dr Bianka Godlewska-Dzioboń, p.o Rektora.

Szczegółowych informacji dotyczących oferowanej pomocy finansowej dla studentów PPUZ w Nowym Targu (stypendium socjalnego, zapomogi), wsparcia psychologicznego oraz kształcenia udziela mgr Katarzyna Wysocka, p. 223 a. Informacje dotyczące możliwości zakwaterowania na terenie kampusu Uczelni dostępne u p.o. Kanclerza mgra inż. Dariusza Jabconia, p. 308.

Ponadto Uczelnia współorganizuje ze Starostwem Powiatowym w Nowym Targu akcję zbiórki darów, które zostaną przekazane potrzebującym, a wszystkich zainteresowanych zachęca do wolontariatu. Więcej na temat organizowanej pomocy oraz zgłoszenia do wolontariatu przyjmowane są w Centrum Współpracy i Jakości PPUZ w Nowym Targu, pok. 302.

PPUZ w Nowym Targu planuje także zorganizować zbiórkę krwi. Szczegóły dostępne wkrótce.

Pomoc w realizacji procesu dydaktycznego

Studenci, którzy nie mają możliwości realizowania zajęć na studiach, mogą ubiegać się o urlop od zajęć:

  • krótkoterminowy, na okres nie dłuższy niż 1 miesiąc;
  • długoterminowy, na okres nie dłuższy niż 2 lata.

1.Studenci mają prawo do urlopu od zajęć z możliwością udziału w wybranych zajęciach oraz przystępowania do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów.

Wzór wniosku – pobierz

2.Studenci, którzy nie mogą w pełni uczestniczyć w zajęciach mogą ubiegać się o indywidualną organizację studiów.

Wzór wniosku – pobierz

3.Studenci, którzy nie mają możliwości zaliczenia zajęć w terminie, mają prawo ubiegać się o wyrażenie zgody na przedłużenie sesji

Wzór wniosku – pobierz

Wnioski wraz z uzasadnieniem należy składać w pok. 227 lub można przesłać na adres: dos@ppuz.edu.pl

 

Pomoc finansowa

W semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022 studenci mają możliwość ubiegać się o zwolnienie z opłaty za świadczone usługi edukacyjne związane z kształceniem cudzoziemców na studiach stacjonarnych w języku polskim. W przypadku udokumentowania trudnej sytuacji materialnej studenta lub z innych względów społecznych, uzasadniających wsparcie studenta z uwagi na jego trudną sytuację osobistą, Rektor, na pisemny wniosek studenta, zaopiniowany przez organ samorządu studenckiego, może zwolnić go z części lub całości opłaty za świadczone przez Uczelnię usługi edukacyjne za dany semestr studiów lub określone zajęcia.

Wzór wniosku – pobierz

Wnioski wraz z uzasadnieniem należy składać w pok. 223a lub można przesłać na adres: dn@ppuz.edu.pl

Zakwaterowanie

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu udostępnia pokoje asystenckie w celu zakwaterowania studentów pochodzących z Ukrainy.

Uczelnia dysponuje siedmioma dwuosobowymi pokojami dla dorosłych (z możliwością dostawienia łóżeczka dla dziecka) wyposażonymi w szafę na ubrania, czajnik, małą lodówkę. Każdy z nich posiada łazienkę z pełnym węzłem sanitarnym.

Ponadto na terenie Uczelni działa stołówka, w której z darmowego wyżywienia mogą skorzystać osoby zakwaterowane w pokojach.

Szczegółowych informacji udziela:

mgr Dariusz Jabcoń tel. 18 261 07 10 kanclerz@ppuz.edu.pl

mgr Paweł Rodziński tel. 668 121 469 budynek@ppuz.edu.pl

Wsparcie psychologiczne

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu oferuje wsparcie psychologiczne dla studentów z Ukrainy. Sesje prowadzi dr Anna Podolak we wtorki w godzinach popołudniowych po wcześniejszym zgłoszeniu. Zapraszamy do rejestracji e-mail: anna.podolak@ppuz.edu.pl lub telefonicznie (tylko w języku polskim) pod numerem telefonu 660 562 862.

W ramach projektu „Strefa komfortu PSRP” Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej uruchomił bezpłatną pomoc psychologiczną dla studentów z Ukrainy. Więcej informacji pod linkiem. W ramach inicjatywy  każdy student może skorzystać online z indywidualnej pomocy specjalisty. Zapisz się na konsultację.

Porady prawne

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu oferuje wsparcie prawne dla studentów z Ukrainy. Porady prawne dotyczą przede wszystkim kwestii związanych z procesem kształcenia. 

Pomoc świadczy mgr Aneta Słowakiewicz, w poniedziałki w godzinach 10.00 – 12.00 w Rektoracie PPUZ w Nowym Targu.

Wolontariat - opieka nad dziećmi i nauczanie języka polskiego

Uchodźcy z Ukrainy potrzebują wsparcia w rozpoczęciu nowego życia w Polsce, aby mogli stanąć na nogi, wielu z nich poszukuje pracy, jednak główną przeszkodą jest bariera językowa. Podstawowa znajomość języka polskiego ułatwi naszym braciom także załatwienie ważnych spraw w urzędach.

Poszukujemy wolontariuszy, którzy poprowadzą zajęcia z języka polskiego, ogłoszenie kierujemy zwłaszcza do studentów filologii angielskiej, specjalizacja nauczycielska.

Ponadto poszukujemy wolontariuszy, którzy zaopiekują się dziećmi. Wiele kobiet wyraża chęć podjęcia pracy, jednak nie mają z kim zostawić swoich pociech. Problem jest bardzo istotny, zwłaszcza że przedszkola i żłobki nie są jeszcze w stanie przyjąć wszystkich dzieci uchodźców.

Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu z Centrum Współpracy i Jakości, p. 302, tel. 664 730 274, e-mail: centrum.wspolpracy@ppuz.edu.pl.